Historie skautingu

aneb z ostrova Brownsea do Choryně


1907- první skautský tábor

Zakladatelem světového skautingu byl sir Robert Baden-Powell (22. 2. 1857). Ve svých 19 letech vstoupil do armády a působil v Indii a v Africe, kde začal pracovat s chlapci ve věku 12-15 let, především díky jejich hbitosti. Když se inspirován vrátil do Anglie, vydal zde knihu Aids to Scouting, která byla určena pro hochy v armádě, ale zaujala zejména britskou mládež.

V roce 1907 pořádá první skautský tábor na ostrově Brownsea (Velká Británie) pro 20 chlapců, kteří byli nadšení jeho příručkou pro průzkumníky. Náplní tábora byla zejména disciplína, tělesná zdatnost, maskování apod. Robert Baden-Powell poté začíná sepisovat knihu Skauting pro chlapce. Na Brownsea je tak položen základ skautingu.



1909 - dívčí skauting

Kniha Skauting pro chlapce oslovila také děvčata. O vznik dívčího skautingu se potom zasloužily Powellova sestra Agnes Baden-Powellová a manželka Olave Baden-Powellová. V roce 1909 tak vznikaly dívčí družiny, které byly přijaty do skautské organizace. Agnes v roce 1912 vytvořila první oddíl skautek v Londýně a sepsala příručku pro skautky. Olave se stala první světovou náčelní skautek.


1910 - rozšíření skautingu

Skauting začal oslovovat tisíce mladých lidí a šířit se do celého světa. Zatímco v Evropě vznikal skauting na základech armádní výchovy, kde byl kladen důraz na disciplínu, nošení krojů (uniforem), chlapci se učili maskovat a šifrovat, zakládá v USA Ernest Thompson Seton v roce 1902 Woodcrafts, jejichž myšlenky jsou založené na indiánské výchově a splynutí s přírodou. Samotný Seton se s indiány mnohokrát setkal, aby "odkoukal" všechny jejich rituály a tradice. V roce 1910 vzniká z Woodcrafts organizace Boy Scouts of America.


1911-1912 - český skauting

V létě roku 1911 profesor Antonín Benjamín Svojsík odjíždí do Anglie, aby poznal zdejší skauty. Poznatky z cest si v praxi ověřoval se svými žáky, které později sdružil do první skautské družiny. V roce 1912 vychází jeho kniha Základy junáctví, na které spolupracoval s tehdejšími představiteli vědy a kultury. V létě 1912 uspořádal první skautský tábor v Čechách, který se konal v Orlovech v Posázaví. Celou cestu na tábor šli chlapci z Prahy pěšky jen s dvoukolákem, na kterém si vezli všechny věci. Skauti se zabydlují v prvních podsadových stanech - světovém unikátu, který dodnes obdivují skautky a skauti z celého světa.

Český skauting je směsí britského a amerického skautingu: z britského jsme si vzali symboliku krojů, vlajek a nástupů, z americké pak například známou výzvu tří orlích per nebo rituál k zapalování slavnostního ohně ze čtyř světových stran. Čeští skauti přispěli světu vynálezem například již zmíněného podsadového stanu, KPZ, nebo pramice P550.


1915 - Český dívčí skauting

Brzy se ke skautingu přidávají dívky. O vstup českých dívek do skautského hnutí se zasloužila Vlasta Koseová (roz. Štěpánová) a Anna Berkovcová. V roce 1915 vedly první dívčí skautskou družinu Sasanek a uspořádaly první dívčí tábor u Živohoště.


První republika

Svojsík chtěl skautskou výchovu začlenit do Sokola. Byl ale odmítnut pro "cizáckou ideologii", a proto během 20. století vzniká organizace Junák - český skaut. Naráží ale na mnoho překážek při své činnosti. Zpočátku musí překonat 1. světovou válku. Skauti se aktivně účastní při zakládání republiky. V prvních dnech a týdnech svobody a nezávislosti se do služeb československé vlády a jejích orgánů dali čeští skauti, kteří zaručovali spolehlivé a rychlé dodávání listovních zásilek mezi úřady. Vznikají tak první poštovní známky s tematikou skautingu na světě.


1940 - 1. zákaz skautské činnosti (nacisty)

Poprvé je organizace zrušena rozhodnutím K. H. Franka z 28. října 1940, kterému předchází rozehnání a zákazy letních táborů. Během druhé světové války mnoho skautů hájí myšlenky skautingu v ilegálním odboji či za hranicemi protektorátu. Sedm stovek z nich za to zaplatí životem. Někteří čeští skauti pak působí v oddílech v zahraničí, jiní se skryjí i s oddíly v dalších organizacích (Klub českých turistů, Klub Mladého hlasatele). Totalitní režim nedovoluje činnost hnutí, které stojí na demokratických principech.


1945-1950 - 2.zákaz skautské činnosti (komunisty)

Skauting je obnoven již v květnu 1945, poválečné nadšení pro skauting přivádí čtvrt miliónu členů. V roce 1946 je vystavěna kamenná mohyla Ivančena v Beskydech na památku popravených skautů účastnících se nacistického odboje. V dnešní době si jejich památku připomínáme každým rokem výstupem na Ivančenu v mezinárodní den skautů a skautek (na sv. Jiří 24.dubna).

K obratu dochází v roce 1948. Organizace je začleněna do Svazu československé mládeže a roku 1950 rozpuštěna. Řada činovníků je obětí politických procesů a stráví roky v komunistických žalářích.


1968 - 1970 a 3. zákaz skautské činnosti (komunisty)

Další obnovení skautingu přichází v souvislosti s Pražským jarem roku 1968, organizace tak oživuje svou činnost. Vše naneštěstí končí s rokem 1970. Skauting je potřetí na dlouhou dobu potlačen. I v tomto následném období pracují některé oddíly v jiných organizacích a daří se jim zachovat skautský program. České a slovenské oddíly fungovaly i v exilu.


1989 - obnovení skautské činnosti

Po sametové revoluci v roce 1989 je opět obnovena činnost skautské organizace a 28. prosince téhož roku jsou schváleny stanovy organizace Český Junák - svaz skautů a skautek. Znovu vznikají skautská střediska v mnoha městech. Junák se stává členem mezinárodních skautských organizací. Skauti se opět pouštějí do budování svého hnutí. O jejich činnost je velký zájem a organizace se rozrůstá. V roce 1993 jsou vytvořeny nové organizace pro rozdělenou republiku.

Dnes můžeme být hrdí na nejdelší fungování skautingu v Česku bez přerušení. Zásluhu na tom nese téměř 70 tisíc členů v ČR. Na celém světě je nás pak 57 milionů (k datu 3/2022).


2001 - založení skautského oddílu v Choryni

Život skautskému oddílu v Choryni vdechla Lucie Beková (roz. Černochová), která uspořádala 11.9.2001 první schůzku. Jediná dívčí družinka Sluníček se scházela v prostorech základní školy, útočiště v nynější klubovně na faře našla o pár let později. S plynoucím časem rostl počet členů choryňského skautu a byla založena družinka pro chlapce (2007). Vrcholem každé celoroční činnosti byly a jsou letní tábory, nejdříve realizované s oddílem Nového Jičína, pak oddílem z Kelče, znovu s Novým Jičínem až nakonec došlo k našemu osamostatnění.

Dnes si připomínáme 20 let od založení oddílu, který obohatil více než 70 mladých lidí a stále ve své činnosti úspěšně pokračuje. Dubnová oslava, která byla z podzimu přesunuta kvůli pandemickým opatřením, je tak dalším milníkem v pestré historii našeho oddílu.

Děkujeme za podporu naší činnost v roce 2023: 
Obec Choryně
Richard Hlavica 
 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky